Pałac Poznańskiego

Pałac Izraela Poznańskiego to zabytkowy budynek fabryczny, powstały w XIX wieku. Budowla popularnie określana jest jako „Łódzki Luwr”. Aktualnie w pałacu znajduje się Muzeum Historii Miasta Łodzi.

Łódzki Pałac mieści się przy ul. Ogrodowej 15. Wykonany został w stylu neorenesansowym i neobarokowym, według projektu architektonicznego Hilarego Majewskiego i Juliusza Junga. Pierwszym właścicielem pałacu był Izrael Poznański.

Pierwotnie projekt zakładał, że budynek będzie spełniał zarówno funkcje handlowe, jaki i mieszkalne. Jednak po wykupieniu obiektu w 1877 roku przez Izraela Poznańskiego, szara kamienica zmieniła się w imponujący pałac. Liczne modyfikacje na wzór francuskich trendów architektonicznych, sprawiały że budowla zyskała neorenesansowy i neobarokowy charakter. Proces modernizacji owego budynku, według projektu Hilarego Majewskiego, zakończono w 1903 roku.

Pałac Poznańskiego

Kolejne przebudowy wynikały już z rodzaju funkcji, jakie spełniał Pałac Poznańskiego w późniejszym okresie. W czasach międzywojennych był siedzibą Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast od 1975 roku główna część pałacu została przeznaczona na Muzeum Historii Miasta Łodzi. Władze miasta zdecydowały się na odtworzenie dawnego wyglądu pałacu. Chciano, aby budynek miał tę samą formę, jaką posiadała na samym początku po wybudowaniu, czyli w czasach fabrykanckich. W tym celu poszczególne komnaty udekorowano specyficznymi meblami z XIX wieku. Na ścianach zawisły znane obraz lokalnych malarzy. Przywracanie pierwotnego charakteru pałacu trwa do dziś. Nieustannie poprawiane są zarówno zewnętrzne, jak wewnętrzne elementy budynku. Fabrykancki styl ma przypominać o okresie największej świetności Łodzi.

W łódzkim muzeum prezentowanych stale jest kilka ekspozycji. Wśród nich znajdują się wystawy: „ Z dziejów Łodzi (historia, kultura, codzienność)”, „Aleksander Tansman. Życie i dzieło”, „Jerzy Kosiński. Życie jak bestseller”, „ A ja Łódź wolę! Literackie ślady Juliana Tuwima”, „Triada Łódzka – trzy wielkie społeczności: Polacy, Niemcy, Żydzi”. Jednostka posiada swoje oddziały. Pierwszym jest Muzeum Sportu i Turystyki, które znajduje się przy ulicy ks. Skorupki 21. Stałą wystawą w tym obiekcie jest – „Z dziejów sportu i turystyki łódzkiej”. Drugi oddział to Muzeum Kanału – „Dętka”, który działa w części kanałów pod placem Wolności.

Muzeum Historii Miasta Łodzi ma różne godziny otwarcia. W poniedziałek, wtorki i czwartki czynne jest od 10.00 do 16.00. W środy działa w godzinach 12.00 – 18.00. Piątek muzeum jest zamknięte dla odwiedzających. Natomiast w weekend otwarte jest od 12.00 do 18.00. Ceny biletów:

Wystawy stałe i czasowe

  • Bilet indywidualny normalny 12 zł
  • Bilet indywidualny ulgowy 8 zł

 

Wystawy czasowe

  • Bilet indywidualny normalny 7 zł
  • Bilet indywidualny ulgowy 5 zł

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz