Palmiarnia w Łodzi

Palmiarnia Łódzka to nowoczesny obiekt edukacyjny, w którym zobaczyć można nietypowe okazy roślin z różnych części świata. Łódzka palmiarnia to jedna z najlepiej wyposażonych placówek w Europie. W sąsiedztwie znajduje się Park Źródliska, oficjalny zabytek przyrodniczy w Łodzi. Palmiarnia działa od końca XIX wieku.

Jednakże uroczyste otwarcie przyrodniczego obiektu miało miejsce w 1956 roku. Od tego czasu, odwiedzana jest przez tysiące turystów. W kolekcji roślinnej znajduje się około 4,5 tys. eksponatów z różnych gatunków. Wizytówka łódzkiej palmiarnia są charakterystyczne palmy wiążące się z historią miasta.

Palmiarnia w Łodzi

Budowa nowoczesnej oranżerii ruszyła w 1955 roku. Otwarta rok później, stała się ważnym punktem na mapie Łodzi. Z czasem zdecydowanie się na rozbudowę obiektu, gdyż zgromadzone eksponaty nie mieściły się. W 1970 roku dobudowano piętro i oszklono górną część palmiarni. Natomiast ostatnie modernizacje wykonano w 2003 roku, kiedy to zmieniono system grzewczy na bardziej zautomatyzowany i przyjazny roślinom.

Na terenie Palmiarni Łódzkiej prócz okazałych zbiorów egzotycznej roślinności, znajdują się sale dydaktyczne, lokale gastronomiczne oraz punkty wypoczynkowe z ławeczkami. Do największych atrakcji tego miejsca należą oczywiście długowieczne plamy. Poza tym oglądać można również cytrusy, wawrzyny, rozmaryny, laury i laurowiśnie, gardenie, mirty, araukarie czy lawendy. Kolejnym zbiorem jest flora tropikalna, czyli m.in. liany, palmy kokosowe, pandanowce, figowce, filodendrony, storczyki i paprocie. Ostatni zbiór dotyczy roślinności pustynnej, a więc np. kaktusów, opuncji, aloesu.

Palmiarnia jest czynna w okresie kwiecień-wrzesień od 10.00 do 18.00. Natomiast od października do marca działa w godzinach 9.00 – 16.00. Standardowo obiekt otwarty jest od wtorku do niedzieli, wyjątek stanowi ostatni tydzień lipca i marca, kiedy to prowadzone są specjalne zabiegi pielęgnacyjne.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz