Ulica Piotrkowska

Ulica Piotrkowska stanowi wizytówkę Łodzi. Zaliczana jest do najdłuższych handlowych ulic w Europie. Jej łączna długości wynosi ponad 4 km. Wzdłuż ulicy Piotrkowskiej zlokalizowane są najważniejsze zabytki miasta. Pełni ona rolę miejskiego deptaka, a w pewnym sensie nawet miejskiej starówki. Ulica Piotrkowska jest centralnym punktem Łodzi, na którym odbywają się różnorodne imprezy kulturalne i rozrywkowe.

Pierwsi mieszkańcy ul. Piotrkowskiej pojawili się w 1824 roku. Z upływem lat rejon rozrastał się, pojawiały się kolejne budynki przemysłowe, kulturalne oraz edukacyjne. Ulicę wybrukowano i oświetlono, co ugruntowało jej główną pozycję na mapie Łodzi. Od początku XIX wieku na Piotrkowskiej intensywnie budowano obiekty sakralne, powstało również kino i zaczęły kursować tramwaje. W 1940 rok na rozkaz Hitlera ulica zmieniła nazwę na Adolf Hitler Straße.

Ulica Piotrkowska

Obecnie ulica Piotrkowska to serce Łodzi, nieopodal niej znajdują się najważniejsze instytucje, urzędy, banki, sklepy (m.in. Galeria Łódzka), lokale gastronomiczne oraz zabytki. Fragment Piotrkowskiej pokrywają imienne kostki, tworząc jednym na świcie pomnik z 13454 elementów. Od 2009 roku znajdują się tutaj również Zdroje Uliczne, czyli oryginalne rzeźby w kształcie dzieci lub ryb, które są źródłem wody dla spacerowiczów.

Na Ulicy Piotrkowskiej od 8.00 do 22.00 obowiązuje zakaz ruchu samochodowego. Maksymalna prędkość na tym odcinku to 20 km/h. Jedynie mieszkańcy ulicy oraz właściciele okolicznych lokali użytkowych mają prawo korzystać z samochodu w tym rejonie. Turystom szybszy transport umożliwiają riksze. Aktualnie kursuje około 100 takich pojazdów. Dodatkowo od 2003 roku na Piotrkowskiej działa również trambus, czyli autobus który jeździ z prędkością do 20 km/h.

Na wzór amerykańskiej Alei Gwiazd, również na ul. Piotrkowskiej znajdują się płytki z gwiazdami, upamiętniającymi znanych aktorów i wybitnych reżyserów. Sławne osoby symbolizuje również Galeria Wielkich Łodzian. Wśród jej eksponatów znajdują się „Ławeczka Tuwima”, „Fortepian Rubinsteina”, „Kufer Reymonta”, „Fotel Jaracza” oraz „Pomnik Lampiarza”.

Natomiast najważniejsze zabytki ulicy Piotrkowskiej to: Kamienica Scheiblerów, Neobarokowy pałac braci Karola i Emila Steinertów, Archikatedra św. Stanisława Kostki, Biała Fabryka Geyera, Pałac Juliusza Heinzla (aktualnieUrząd Miasta Łodzi), Dom bankowy Wilhelma Landaua oraz Fabryka Markusa Silbersteina.

Latem ulica Piotrkowska zapełnia się turystami. Liczne puby, kawiarnie i kluby sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ponadto to prawdziwa kolebka historii miasta – muzea i zabytkowe budowle, są od wieków nieodzownym elementem tej ulicy. Okolicznościowe imprezy (np. Dni Łodzi) są hucznie obchodzone właśnie na Piotrkowskiej.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz