ZOO w Łodzi

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi jest jednym z kilkunastu takich miejsc w Polsce. Na terenie o powierzchni ponad 16 hektarów zobaczyć można różnorodne gatunki zwierząt. ZOO mieście się w pobliżu ulic Krzemienieckiej i Konstantynowskiej. Od początku istnienia, ogród odwiedziło ponad 20 milionów osób.

Łódzki Ogród Zoologiczny został założony w 1938 roku. Dokładna data otwarcia obiektu nie jest znana. Początkowo obejmował prawie 9 ha terenu, jednak z czasem uległ rozbudowie. Gromadzenie zwierząt rozpoczęto od jelenia o imieniu Boruta, którego złapano wędrującego w centrum Łodzi.

Podczas II wojny światowej ZOO nie uległo poważniejszym uszkodzeniem. Dlatego też obiekt był w stanie przyjąć wiele zwierząt z innych polskich ogrodów. Działania wojenne poważne szkody wyrządził we wrocławskim ogrodzie, więc duża część tamtejszych okazów trafiła do Łodzi.

Z upływem lat ogród regularnie był rozbudowywany. Na początku lat pięćdziesiątych otwarto popularny do dziś, skalny wybieg dla pawianów. Następnie przygotowano również kompleks pawilonów dla dużych kotów, gdzie miały przestronne wybiegi. Natomiast w 1988 roku powstała żyrafiarnia.

Ostatnimi inwestycjami łódzkiego ZOO było wybudowanie stajni dla antylop oraz stworzenie szklanej ekspozycji dla ptaków i egzotycznych żab. Ponadto powstał plac zabaw dla dzieci oraz mini zoo. Planowane jest wybudowanie wiwarium.

Obecny stan łódzkiego ogrodu to niemalże 3 tys. zwierząt, z czego 470 to ssaki, 530 – ptaki, 210 – gady, 280 – płazy, ryb jest około 1200. ZOO należy do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych. Godziny otwarcie łódzkie ZOO zależą od pory roku. W kwietniu ogród zoologiczny czynny jest od 9:00 do 18:00. W okresie maj-sierpień od 9.00 do 19.00. We wrześniu działa o godzinę krócej, czyli do 18.00. Natomiast zimą ZOO otwarte jest tylko do 15.30.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz